kosmiczne i przygruntowe marudzenie
CURRENT MOON
moon phases
Blog > Komentarze do wpisu
Orientacja na niebie (gotowy przepis) + Gwiazda Polarna

Kiedy byłem dzieciakiem, w letnie wieczory na działce, wpatrywałem się w gwaździste niebo. To zupełnie inne niebo niż w mieście. Zawsze moja wyobraźnię ruszała Gwiazda Polarna, nie potrafiłem jej znaleść, więc wydawało mi się, że polarną może być praktycznie każda "ładniejsza" gwiazda. Wybierałem jedna z jaśniejszych i problem się rozwiązywał :)

Przypomniałem sobie o tym wczoraj, kiedy to okazało się, że Gwiazdozbiór Żyrafy, który miałem obserwować, pokryty był w połowie chmurami. Dałem sobie z tym spokój. Mała niedźwiedzica za to przyciągała wzrok. Szczególnie wchodząca w jej skład Gwiazda Polarna (ta ostatnia z dyszla). Gwiazda Polarna jest prawie 6 tysięcy razy jaśniejsza od naszego Słońca, a jej promień jest dłuższy od słonecznego blisko 70 razy.

Jest to ciekawy obiekt do obserwacji, bardzo łatwo odnaleśc go na niebie. Najprościej jest zlokalizować Wielki Wóz, patrząc od "góry" Wielkiego Wozu zaraz przy nim musi być Smok (część składająca się z w miarę prostej linni), zaraz za smokim jest Mała Niedźwiedzica...teraz wystarczy odnaleść ostatnią gwiazdę jej ogona :) No i jesteśmy przy Polarnej :)

Kila osób pytało mi się jak odnajdować gwiazdozbiory? Czy mam jakiś system? Tak, punktem wyjścia do wielu konstelacji jest Wielka Niedźwiedzica, kilka razy długo wpatrywałem się w mapki z naniesionymi gwiazdozbiorami i nazwami gwiazd...pamiętam wzrokowo co gdzie leży. Patrzę w niebo i "nakładam" na nie w wyobraźni mapkę, która rozszerza się i dopasowuje do kształtów konstelacji na niebie. Tzreba tylko wcześniej poswięcić trochę czasu na orientacje na mapce, dużo spamiętać, wtedy obraz nieba układa się jak puzzle :) Dla pocieszenia powiem, że czasem też mam kłopoty i czasem to nie takie proste. I dobrze, gdyby było proste, nie byłoby przyjemne :)

czwartek, 23 marca 2006, astroobserwatorium

Polecane wpisy

  • zmiana - zamiana

    COŚ SIĘ POCHRZANIŁO.....NIE MOGĘ NOTEK DODAWAĆ (w żadnym edytorze, ani zwykłym ani zaawansowanym) ...MOGĘ TYLKO KASOWAĆ LUB EDYTOWAĆ STARSZE NOTKI...CO WŁAŚNIE

  • spadające gwiazdy i kosmici

    Na lipcowe noce czekają najbardziej ci, którzy 1) chcą mieć wreszcie wakacje/urlop, i 2) łowcy 'spadających gwiazd'. Pamiętam, że dawno, dawno temu spędzałem no

  • po co człowiekowi lornetka?

    Antidotum na problemy i steres? "Popatrz bracie/siostro w niebo!". Gdzieś to przeczytałem w jednym z portali astronomicznych. Zapamiętałem i korzystam. Teleskop

Komentarze
2006/03/23 13:00:37
sposób bardzo dobry:)no i widzę, że wiosennie się poprawiłeś, teraz chyba nie będziesz narzekał?Dla mnie wszystkie gwiazdy są piękne a gwiazdozbiory mam upatrzone i ulubione po nazwie;))))
-
2006/03/23 15:51:07
po nazwie? niech zgadnę: Korona Północy? Warkocz Bereniki? :)
Namnie jakoś ta Korona Północy działa ;)
-
2006/03/23 16:17:57
no nie,nie zgadłeś, chodziło mi o Sekstant i Żagiel:)ten pierwszy sie miło kojarzy:)))))
-
2006/03/23 18:43:21
mialem na mysli sekstant, ale nie pisalem, aby nie bylo ze to mi sie tylko kojarzy :) a tu prosze, prosze.... :)
-
2006/03/23 21:32:31
no proszę, jaki domyślny PAN!:)
-
2006/03/23 22:13:23
raz mi się udało :) heh...